Dům tvaru U nebo atrium

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Renata
17. 6. 2008
Dům tvaru U nebo atrium

Dobrý den,zajímaly by mě Vaše názory na dům tvaru U nebo dům s atriem.Moc by se mi takové tvary líbily,ale přeci tam vždycky bude pořádný kus chybět!Napravilo by,kdyby to "prázdné" místo bylo řešeno jako veranda (i když nezastřešená)? Díky

Bára
18. 6. 2008
Re: Dům tvaru U nebo atrium

Dům ve tvaru U není zhlediska FS příliš dobrá volba. Bude chybět oblast vědění a nápomocných přátel, částečně i minulost, budoucnost, celá oblast cílů, ale hlavně střed - centrum, zdraví. Znám rodinu u nás ve městě, která v takovém domě bydlí, a není to dobré. Podorbnosti nebudu uvádět, ale jejich syn po přestěhování do toho domu těžce psychicky onemocněl. Napravovat nedostatky chybějících oblastí by asi bylo dost složité a myslím, že investice do takového domu, i když se někomu může zdát krásný, se do budoucna rozhodně nevyplácí. Atrium taky necítím dobře, chybí opět zdraví, navíc by člověk mohl mít v takovém domě pocit, že se točí v kruhu.

JanaMonika
21. 6. 2008
Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Pane Jiří co si myslíte o nemocnici, která je postavena právě jako atrium. Vždyť chybí právě to zdraví. Taková je v Ústí n. L. Janina

michaela
22. 6. 2008
Re: Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Atrium v nemocnici i jinde cítím velice dobře. Podle FŠ je střed sídlem zdraví a má být pokud možno prázdný. Takové atrium se fontánkou, květinami a pár lavičkami je přímo blahodárné. Samozřejmě nesmí být strium skládkou "bordelu". Podle mne je atrium ideální.

Irra
23. 6. 2008
Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Báro, nechtěla jsem zasahovat, ale váš příspěvek by mne zaručeně uvedl do deprese a okamžitě bych začala hledat prolémy i tam, kde nejsou. Již jednou tu zazněla debata o půdorysu "typického" čínského domu. Příklad různých typů domů http://depts.washington.edu/chinaciv/home/3intrhme.htm Pro mne je v souvislosti se zadáním tohoto tématu zajímavé, že jde o uzavřený půdorys domu majitelů s trochu lepším společenským a sociálním postavením je dispozice s volným středem, kde je jakési "nádvoříčko" a vzhledem k tomu, že je to staletími prověřený projekt, zřejmě ho zakladatelé feng-šuei za tak škodlivý nepovažovali. Pro naše podmínky je ovšem bezpodmínečné přenesení komplikované a berte to jako inspiraci - dům musí zohlednit i životní styl a kulturní zvyklosti. Těžko tedy budeme mít dům rozdělený na ženskou část a mužskou část, případně harém atd.

Irra
23. 6. 2008
Re: Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Renatě bych ještě chtěla říci - jděte tam, jak to cítíte (vy celá rodina, všichni, co ho budete sdílet), načtená moudra jsou krásná, ale vy v tom budete žít. Četla jsem kdysi knihu o feng-šuej, aplikovaném na evropské poměry (možná pan Šmikmátor jako erudovaný odborník ještě sdělí svůj názor na věc) a tam bylo řečeno, že dynamika půdorysu by měla odpovídat dynamice životního stylu lidí v něm žijících. Tedy umělci hledající inspiraci a žijící aktivní životní tempo zřejmě nezvolí strohý konzervativní obdélník a důchodci pro svůj dům na klidné dožití nezvolí extravagantní neklidné a dynamické tvary. Feng šuei je umění živé a pracující s aktuálními potřebami člověka. Až vám dům s atriem nebude vyhovovat a ucítíte potřebu to řešit, pak má feng šuei dostatek prostředků to dohnat. Nebo ho prodáte a půjdete o dům dál. Nebojte se toho dopředu.

Bára
24. 6. 2008
Re: Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Irro, pokud bychom měli zohlednit kulturní zvyklosti jak píšete, potom bráno do důsledků, v našich sociokulturních podmínkách je kulturní zvyklostí stavět domy bez ohledu na čínské feng-šuej :-) Pokud se však někdo FS zabývá a ptá se na názor z fen-šuej perspektivy, potom trvám na tom, co jsem uvedla v první odpovědi. Pokud jsem někomu způsobila újmu, potom nebude chyba v názoru (byť je pouhým názorem), ale v člověku samotném :-)Rozhodně jsem nikoho do deprese uvádět nezamýšlela. Ale máte pravdu v tom, že bychom měli myslet raději pozitivně. Všechno je možné a tedy i žít zdravě v domě jakéhokoliv tvaru. Podmínky ani forma nejsou podstatné, nejdůležitější jsou vztahy založené na lásce a vzájemné úctě... Zdravím, B.

24. 6. 2008
Re: Dům tvaru U nebo atrium

V těch tvarech domů je velký rozdíl, uzavřené atrium uprostřed je dobrým a ověřeným konceptem už od starověku, zatímco domy tvaru L, U a pod. postrádají citelně některou oblast života, v závislosti na orientaci ke světovým stranám, příkladů je všude kolem spousta.

Renata :)
25. 6. 2008
Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Taky se přidám se svým názorem. Osobně bych domy s atriem nazvala blahodárnými. Mají skvělou energii a dokonce znám rodinu, která když jde do atria, používá výraz...jdu na dvoreček.... je jim všem moc hezky spolu a daří se, myslím, po všech stránkách. Renata :) (jsem ta druhá, s úsměvem :) )

Irra
25. 6. 2008
Re: Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Mohu rozvinout dotaz na české půdorysy? Dům s atriem je myšlen městský dům, kde všechny místnosti okolo atria slouží jako obytné, nebo lze považovat za dům s atriem i klasický jihočeský statek s dvorem uzavřeným branou? PO takovém domě zas totiž toužím já :-D

Renata :)
26. 6. 2008
Re: Re: Re: Re: Dům tvaru U nebo atrium

Podle mne je právě tento typ statku velmi individuální. Záleží na rozmístění budov po obvodu dvora, na velikosti, tvaru a materiálu brány (ta bude mít velký vliv), úpravě (výsadbě) středu dovora, příjezdové cestě. Myslím si, že takový statek může mít jak dobré, tak špatné řešení a před zahájením projektu bych záměr konzultovala s odborníky. :) R.

Kontakty

FENG ŠUEJ PORADENSTVÍ

Ing. Jiří Šmikmátor
Staňkova 18a
602 00 Brno

Mobil: +420 605 259 328
E-mail: jiri@smikmator.cz

Zajímavé odkazy

Napište nám