feng-šuej - dogma?

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Renata
18. 7. 2008
feng-šuej - dogma?

Dobrý den,zajímám se o feng-šuej,ale někdy si říkám jestli by to nemělo být také o tom - zařiď se,jak ti to vyhovuje -.Např jsem přemístila velkou kytku za sektoru země (aby ji nevysávala)do sektoru ohně,ale přestože je tam už 2 měsíce,nemohu si na to zvyknout a mám pocit,že bych ji měla vrátit.F-š mám udělané přímo na svůj byt a svoje datum narození od odborníka (snad).Takže možná by měl člověk někdy hodit poučky za hlavu a řídit se citem.Co myslíte?

Pavla
18. 7. 2008
Re: feng-šuej - dogma?

Tak to rozhodně..vlastní dobrej pocit bude důležitější, než to, že to budete mít perfektně podle FS a cítit se v bytě nebudete...

Renata
18. 7. 2008
Re: Re: feng-šuej - dogma?

Pak to může být i zmatením škol fš,protože podle pa-kua jsem tu kytku dala z ohně do kovu.Pořád těm mnoha školám nerozumím.Energie si přece proudí stále jak ona chce,ale různé druhy fš jdou mnohdy presně proti sobě.Takže v jednom bytě někdo posiluje horlivě levý kout,jiný by posiloval horlivě pravý kout jen podle toho,kterou školu kdo zvolí.To je podle mě praštěný :-))

Pavla
18. 7. 2008
Re: Re: Re: feng-šuej - dogma?

Tak v tom Ti neporadím..podle FS se neřídím..Zcela laicky asi záleží na tom, jakou školu FS zastáváš a hlavně čemu věříš..protože věř a víra tvá Tě uzdraví..o tom bych řekla, že to celé je.Já bych docela ráda viděla nějaký byt zažízený podle FS..protože ty třínohý žáby, čínský peníze, různý zvonkohry " v akci" musí být zábava...to byl vtip..spíš by mě zajímalo, jak bych se v takovém bytě cítila..a jak to vypadá..

michaela
18. 7. 2008
Re: Re: Re: Re: feng-šuej - dogma?

Pavlo, o tom to přece vůbec není. Někdo má žábu, někdo zvonkohru, někdo nic, a přece právě on může mít byt zařízený podle zásad FŠ nejlépe. Když má člověk v životě i domácnosti zmatek, tak mu žádná žába nepomůže, ale FŠ může pomoci.

Renata
19. 7. 2008
Re: Re: Re: Re: Re: feng-šuej - dogma?

Tak s tímhle souhlasím.Hlavně je skutečně očistné likvidovat harampádí a nedělat z bytu skladiště.I když....znám rodinu,kde si pro krámy a prach není kam sednout a jsou velmi spokojení a úspěšní.Ale fakt moc nerozumím tomu rozmisťování věcí podle sektorů,protože ta energie přece neví,co já vyznávám za směr.Asi to pak je opravdu o té víře...

Irra
20. 7. 2008
Re: Re: Re: Re: Re: Re: feng-šuej - dogma?

Když jsem se začínala zajímat o feng šuej, tak mne na tom zaujalo právě to, jak to spojuje takovou jakoby i pro laiky pochopitelnou "pohádkou" o energii různé "západní" vědní obory - tj.např. psychologii, psychologii barev, architekturu, design, geologii, geodezii + ještě takové ty západní ne úplně vědecké obory, třeba hledání geopatogenních zón. Jako stavaři mi byla nesmírně sympatická představa, že se např.architekt půjde poradit s psychologem, jak bude jím navržený objekt působit z psychologického hlediska na jeho uživatele. Bylo by to přece krásné. Nevznikaly by komerční objekty ala akvárium nebo krabice od bot, nevznikaly by satelity objektů podnikatelského baroka, nevznikaly by šílené objekty, narušující harmonii přírodních rezervací nebo historický kolorit vesnic. Současně si myslím, že feng šuej je o vědomém ovlivňování podvědomí.Pro každého jsou symboly o jeho osobních zkušenostech.V čínské kultuře je symbolem štěstí netopýr, který je v našich podmínkách nepoužitelný, protože v naší kultuře vyvolává spíše odpor. My tradičně vnímáme jako symbol štěstí podkovu nebo čtyřlístek. Nikdo nikomu nepodsouvá, že když chci praktikovat feng šuej, mám si cpát do bytu netopýry nebo třínohé žáby - naopak- mám sáhnout po tom, co mi ten pocit v podvědomí připomene. Nemám žádný osobní vztah k moři, proto když si vystavím do sektoru partnerství dva delfíny, nic to se mnou neudělá. Když si tam dám fotku čapího páru, při každém pohledu na ni si letmo uvědomím všechna fakta, která o čápech vím - že žijí ve stabilních párech, vracejí se na svá hnízda. Vystavování si fotek nebo jakéhokoli jiného zhmotnění svých cílů na místo, kam na něj nejčastěji padne zrak (logicky tedy přímo proti dveřím místnosti, popřípadě na dveře proti záchodové míse) také není šamanská praktika vyhrazená pro feng šuej, ale používají to i západní firmy po konzultaci s odborníky na psychologii, kteří mají za úkol namotivovat firemní dealery nebo obchodní zástupce. Osobně věřím, že úplně striktně přenést feng šuej do naší kultury nelze, ale lze to použít jako vodítko, hru a cestu k přemýšlení nad kvalitou mého života, nad tím, že ho mohu aktivně ovlivňovat, aby byl lepší a že to, jak se cítím a jaké prostředí mne obklopuje může ovlivnit mé výkony a naopak.

21. 7. 2008
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: feng-šuej - dogma?

Je dobré si občas připomenout, jak a proč FŠ vzniklo, že to není nauka o barvě sedačky ani o zavěšení zvonečku s červenými třásněmi někam, viz pár článků na liště vlevo. Základem bylo učení o energiích jin/jang, objev 8 trigramů, věštecká metoda I´-ting a vynález kompasu, osobně právě těchto základních pilířů s úspěchem používám, samozřejmě s mnoha doplněními a modernizací, adaptací do našeho prostředí, např. I´-ting lze dobře nahradit některými praktičtějšími ezoterickými metodami.

Kontakty

FENG ŠUEJ PORADENSTVÍ

Ing. Jiří Šmikmátor
Staňkova 18a
602 00 Brno

Mobil: +420 605 259 328
E-mail: jiri@smikmator.cz

Zajímavé odkazy

Napište nám