zase Pa-kua...

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
tereza J.
19. 3. 2009
zase Pa-kua...

Vím, že téma pa-kua se tu distukuje často, některé příspěvky jsem četla... Jak jsem pochopila, zde na tomto fóru jsou zastánci aplikace pa-kua na vchodové dveře a pak jsou ještě ti (například na chatu p. Mišuna a dalších znalců fs), kteří píší, že mapku pa-kua je třeba aplikovat pouze podle skutečných stran. Jako lajk jsme z dvou (možná existují i další...) tak rozdílných přístupů na rozpacích. Uspořádání téhož bytu podle těchto metod bude rozdílné. Přesto jsou to obojí metody stejného fs... Jak a kde vlastně vznikla metoda vchodových dveří, v knihách , které se mi dostaly do rukou nebyla, pátrala jsem po její historii a nic nenašla, akorát v jedné z knížek zmínku, že jde jakési zjednodušení metody pro západního člověka... Mohl by to někdo prosím osvětlit?

19. 3. 2009
Re: zase Pa-kua...

Už se to tady vysvětlovalo taky víckrát a pořád to není jasné... Základ je shodný, Pa-kua znamená česky 8 energií, tyto jsou definované světovými stranami, takže např. J je spojený s cíli, se slávou a uznáním, JZ s partnerstvím a dobrým hospodařením atd - toto schéma se používá v obou případech pro celý půdorys bytu a všechno je v nejlepším pořádku. Kolize nastala, když se někteří mudrci snažili toto statické schéma sjednotit s tokem energie vstupující do domu, jenž má své zákonitosti (směřuje od svého začátku do svého cíle na protější straně domu či místnosti) a tvrdošíjně si trvají na tom, že např. sektor Cílů bude vždy v J sektoru každé místnosti, byť by to vycházelo třeba do nejtemnějšího kouta. Skutečnost je ale jiná, což stále opakuji a doporučuji si ověřit v mnoha zemích Asie, kde sice běžné obyvatelstvo neví o FŠ vůbec nic, ale všichni mají v sektoru Cílů jednotlivých místností své vize kam chtějí kráčet a čeho dosáhnout a tyto symboly opravdu nejsou v J sektoru místností (ten by byl v každém prostoru úplně jinde), ale jsou vždy uprostřed protější stěny při pohledu od dveří. Je to logické, zákonité, odpovídá to správnému toku energie prostorem.

tereza J.
19. 3. 2009
Re: Re: zase Pa-kua...

Děkuji za vysvětlení. Dává mi to docela smysl :-) Asi jsem to potřebovala mít takto polopaticky. Mohla bych vás ještě požádat o tip na nějakou knihu, kde je metoda vchodových dveří v tomto duchu více rozebrána? Moc děkuji a přeji příjemný večer. Tereza.

Renata :)
19. 3. 2009
Re: Re: Re: zase Pa-kua...

Ahoj Terezo, Jirko. Přidám svoji zkušenost. Moje první seznámení s FŠ bylo použití metody vstupních dveří nejen na jednotlivé místnosti, ale i na celý půdorys bytu či domu. Na světové strany se tu nebral ohled. Musím přiznat, že to bylo jednoduché a dlouho jsem si nechtěla přiznat spojitost se světovými stranami. Prakticky jsem časem zjistila,že podpora konkrétní oblasti života v celkovém půdorysu (podle vstupních dveří) nefunguje. Mnohem silnější odezva byla při aplikaci světových stran na celkový půdorys. V místnostech potom metoda vstupních dveří. Je to složitější způsob, ale funguje. Tím chci jen podpořit zkušenosti, které popisuje pan Šmikmátor. Sama si myslím, že obě varianty, kdy se používá buď jen metoda světových stran jak na byt tak na místnosti, nebo jen vstupních dveří, jedná se právě o zmíněné zjednodušení aplikace. Chce to vyzkoušet a hlavně dát na pocity, ale to už sem míchám intuitivní FŠ, které já osobně řadím na jedno z předních míst. :) R.

Martin
24. 3. 2009
Re: Re: Re: Re: zase Pa-kua...

Rád bych také vstoupil do této debaty... Podle mého názoru i zkušeností zase spolehlivě (a pravdivě) funguje původní metoda orientace Pa-Kua podle severu.Ladí s energií světových stran, jejich prvky, trigramy a typem energie. Metoda vstupních dveří je poměrně nová a jak píšete v úvodním příspěvku, jejím cílem bylo zjednodušení pro západního člověka. Přišel s ní v 70. letech v USA Thomas Lin Yun Rinpoche. Osobně jsem přesvědčen, že tato metoda oslabuje konečný výsledek FS.Původní Pa-kua a I-ťing´se používá od osmého století př.n.l., možná i déle,"vchodové dveře" nějakých 40 let.Ale bez ohledu na aplikaci pa-kua, myslím, že základní pilíř fungujícího feng-shui spočívá především v dodržení základních pravidel školy tvaru, tak aby bylo umožněno přirozené proudění energie, principy pěti zvířat atd.

24. 3. 2009
Re: Re: Re: Re: Re: zase Pa-kua...

Kdyby ta metoda znamenala oslabení FŠ, tak věřte že bych ji nepoužíval, ale protože s ní dělám v různých případech denně několik let, tak odhaduji že počet aplikací jde do tisíců a mohu určitě doložit úctyhodnou řadu úspěšných případů.

Kontakty

FENG ŠUEJ PORADENSTVÍ

Ing. Jiří Šmikmátor
Staňkova 18a
602 00 Brno

Mobil: +420 605 259 328
E-mail: jiri@smikmator.cz

Zajímavé odkazy

Napište nám