SONGKRAN 2015 – Happy New Year!

SONGKRAN je starou tradicí, která je pro Thajce příležitostí pro přechod od starého roku do roku nového. Tento svátek se koná pravidelně každým rokem během 13. až 15. dubna. Mezi příznivé aktivity v těchto dnech patří obdarovávání mnichů, přinášení písku do chrámů, stavění pískových pagod, pouštění ptáků a ryb na svobodu, koupání sošek Buddhy a mnichů, kropení starších osob vodou, stříkání vody.

Oslavy probíhají pod patronací Ministerstva turismu a sportu, které srdečně zve všechny příznivce včetně zahraničních hostů a turistů, aby si užili radovánek spojených se stříkáním vody na oslavu Nového roku, a to v thajském stylu, nejlépe oděni v tradičních thajských oděvech nebo v košilích s květinovými vzory. Nedoporučuje se používat vodu ve směsi s dalšími látkami, stejně jako střelný prach, led nebo mýdlovou pěnu. Kropení vodou by mělo být jemné, prováděné tradičním a kulturním způsobem pomocí nádobky na vodu. Tento způsob napomůže k vytvoření pozitivního působení a příjemné atmosféry celého Songkran festivalu, tohoto festivalu štěstí a spokojenosti pro každého.

A jaká je realita?

Vlastní zahájení festivalu probíhá velkolepě, zejména v hlavním městě Bangkoku, v předvečer se koná slavnostní zahajovací ceremoniál, kde nechybí člen královské rodiny, zástupci ministerstva a místního magistrátu, všichni jsou slavnostně oblečeni buď v tradičních thajských oděvech anebo v květovaných košilích, probíhají kulturní programy oslavující thajskou zemi, její slavnou siamskou historii, patří sem zpěvy a tance, ukázky tradičních zvyků vč. obřadu koupání mnichů a starších osob, ukázky thajského kuchařského umění i thajského boxu. Poté jsou všichni přítomní pokropeni vodou, oficiální hosté decentně, publikum podstatně důkladněji.

Po tomto slavnostním zahájení se ovšem kulturnost a tradiční pojetí očistného rituálu kropení vodou promění v něco, co má ve světě obdobu snad jen ve španělské tradiční rajčatové bitvě La Tomatina… stovky a tisíce lidí, procházející se po ulicích, jsou nemilosrdně zkropeni vodou, voda stříká ze všech stran, není úniku nikde, z vodních pistolí se stříká i do restaurací, do otevřených taxíků (tuk-tuků), od dětí můžete dostat malou dávku z pistole, od dospělých často celý obsah vědra, někdy i ledové vody. Toto šílenství trvá celé 3 dny a není divu, že mu podlehli a dokonce si jej i oblíbili mnozí zahraniční turisté, kteří berou útokem obchody s různými vodními zbraněmi všech kalibrů a statečně se předhánějí, kdo koho více promáčí… Zájemcům lze doporučit k těmto radovánkám zejména Bangkok, s epicentrem v ulici Thanon Khao San, kde na nich rozhodně nezůstane ani nitka suchá.